SFD - największe sportowe forum dyskusyjne w chmurze VDC!

SFD S.A. to właściciel największego forum dyskusyjnego w Polsce o tematyce sportowej – potreningu.pl. Firma zajmuje się również sprzedażą odżywek, suplementów diety oraz akcesoriów sportowych oferując łącznie 8000 produktów blisko 100 wyselekcjonowanych producentów. Działalność klienta w 100% bazuje na kanałach sprzedaży online – całkowita liczba odwiedzin wszystkich serwisów internetowych klienta w 2016 r. wyniosła blisko 60 milinów!

Do czasu migracji do Data Center Infomex, serwisy internetowe SFD były zlokalizowane na serwerach fizycznych. Wzmożone zainteresowanie ofertą firmy przekładało się na wzrost wymagań względem infrastruktury fizycznej, z czym dotychczas wykorzystywana infrastruktura serwerowni klienta przestawały sobie radzić. Co za tym idzie, SFD musiało podjąć kluczową decyzję – czy rozwijać własną infrastrukturę i inwestować w modernizację posiadanej serwerowni, czy powierzyć swoje dane zewnętrznemu dostawcy oraz skorzystać z usług kolokacji.

Rozwiązanie

Zespół IT SFD przystąpił do analizy ofert różnych usługodawców oferujących zarówno usługi realizowane w oparciu o data center, jak również integratorów, którzy zachęcali do modernizacji własnej serwerowni.

Szczegółowe zestawienie kosztów przystosowania posiadanej infrastruktury do wymogów normy TIER na poziomie 1 zawierało m.in. takie elementy jak: zakup oraz wdrożenie systemów bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego, zasilania awaryjnego oraz klimatyzacji. Wspominana inwestycja okazała się niewspółmiernie droższa niż usługa kolokacji zaproponowana przez Infomex, która dodatkowo gwarantowała klientowi zgodność środowiska z wymaganiami normy TIER na poziomie 3. Prócz kwestii finansowych oraz bezpieczeństwa, to co skłoniło SFD do skorzystania z usług Data Center Infomex to wysoka dostępność oferowanych rozwiązań.

Głównym powodem migracji do zewnętrznego DC były kwestie dostępności. W lokalizacji, w której znajduje się nasza firma doświadczamy okresowych przerw w dostawie zasilania. Data Center Infomex zagwarantowało nam redundancję w zakresie zasilania oraz łączności. Połączenie z największymi operatorami telekomunikacyjnymi oraz uczestnictwo w punktach wymiany ruchu internetowego gwarantują naszym odbiorcom szybki dostęp do naszych serwisów. Usługa z SLA na poziomie 99,98% oraz infrastruktura spełniająca wymagania standardu TIER 3 stanowią gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej dostępności naszych aplikacji.

– uzasadnił decyzję o migracji Paweł Hordyński, szef działu IT SFD.

Infomex został wybrany również przez wzgląd na duże doświadczenie w zakresie realizacji tzw. „bezprzerwowych” migracji – SFD nie mogło sobie pozwolić na okno serwisowe związane z „przesiadką” na nowe środowisko. Aby sprostać temu wyzwaniu, uruchomiono kopię środowiska produkcyjnego klienta w Data Center Infomex, oraz w przeciągu zaledwie 6 h, przeprowadzono migrację wszystkich portali Klienta – łącznie ponad 2 TB danych

Środowisko produkcyjne SFD funkcjonowało w ramach wirtualnej infrastruktury Data Center Infomex do czasu przewiezienia oraz ponownego uruchomienia fizycznego sprzętu klienta w CPD Infomex. Po testach, nastąpiła ponowna migracja portali na maszyny SFD.

Operacja pokazała jednak, że środowisko klienta może działać dużo wydajniej – wystarczy, że uruchomi się je z poziomu infrastruktury wirtualnej Data Center Infomex. W związku z tym, klient zdecydował się na całkowitą migrację na środowisko wirtualne. Obecnie firma SFD korzysta z 50-ciu wirtualnych instancji funkcjonujących w ramach chmury Virtual Data Center. Dane klienta podlegają zasadzie potrójnej replikacji – przechowywane są na serwerach HPE Apollo w 3 kopiach, w 3 niezależnych lokalizacjach. Dodatkowo, dane SFD są bakupowane poza środowisko chmury. 

Migracja do chmury VDC zagwarantowała firmie SFD wydajność, pełną elastyczność oraz możliwość natychmiastowego dokładania zasobów w przypadku wystąpienia sezonowych wzrostów sprzedaży. Obecnie pion IT może tworzyć oraz uruchamiać gotowe maszyny, z poziomu panelu administracyjnego w ciągu zaledwie kilku minut. Zniknęły problemy z powolnym działaniem najbardziej obciążonych stron www, co przełożyło się na łatwiejsze i szybsze korzystanie z serwisów oraz wzrost poziomu zadowolenia klientów SFD.

Branża, w jakiej funkcjonujemy wymaga wysokiej elastyczności infrastruktury IT, która będzie w stanie wesprzeć realizowane przez nas procesy biznesowe. Chmura VDC daje nam nieograniczoną skalowalność, która gwarantuje, że nasze zasoby rosną wprost proporcjonalnie do naszych potrzeb biznesowych. Chmura VDC to także dostępność, nieprzerwane działanie naszych portali oraz sklepów, bez względu na sezonowość sprzedaży.